O kapele

Kapela SEMTAM vznikla na jihu Čech v roce 1981, se záměrem hrát bluegrass trochu jinak, než bylo v tu dobu zvykem. Od samého počátku ve skupině působili výborní zpěváci a proto  i vokální projev celé kapely byl specifický, nenapodobitelný. Kapela toho náležitě využívá, zaměřuje se na dokonalý vokální projev a hezké písničky. Opravdovými osobnostmi se v tu dobu stali oba sóloví zpěváci  Pavlína Jíšová a Jarda Matějů, nebo banjista Vojta Zícha. V tomto čase dosáhla kapela na dvojnásobné vítězství v Plzeňském finále Porty v létech 1983 a 1984. I další období bylo  úspěšné. Mnoho příznivců kapely si jistě vzpomene na výbornou zpěvačku Pavlínu Braunovou. I díky těmto osobnostem jde kapela už od svého založení tak trochu vlastní cestou, mimo hlavní proud a směr vývoje českého bluegrassu. Nikdy si moc nelámali hlavu s tím, jestli jsou úplně styloví. Amerického bluegrassového vzoru se až tak moc nedrží, hlavním směrem a stylem muziky v kapele jsou líbivé písničky. Od počátků se kapela věnuje převážně autorské tvorbě, tehdy to byla věc v českém bluegrassu spíše výjimečná.

Následovalo velmi úspěšné období kapely se zpěvačkami Lenkou Jakschovou – Huszárovou  a Michaelou Hálkovou. Kapela hrála pod agenturou, vydala CD Na ostří nože, objížděla  festivaly.  Následný souběh  událostí způsobil,  že skupina v roce 1993 činnost na delší dobu ukončila.  Následovalo několik neúspěšných oživovacích pokusů. Až v roce 2009 začala kapela hrát takřka ve stejném složení, v jakém přestala. Oprášili staré hity,  začali objíždět  festivaly a koncertovat.

Bluegrassová skupina SEMTAM působí vyrovnaným projevem kvalitního vokálu s pevným doprovodem i osobitými sóly. Dvě kvalitní zpěvačky jsou už tak trochu poznávacím znamením kapely. To vše by nefungovalo bez hezkých písniček, jak těch slavných z historie, tak úplně nových, které jsou i na poslední profilové desce kapely – NÁVRAT.

Před dvěma léty oslavila kapela SEMTAM  35 let od založení. Vloni spatřilo světlo světa nové živé CD SEMTAM 35 LIVE, které vzniklo z nahrávky dvou oslavných koncertů. Na něm se představí mnozí slavní členové kapely z minulosti.

Současné obsazení kapely:  Luboš Marek – kapelník a housle, Vojta Zícha – banjo, Petra Želiborová – baskytara, Tomáš Berka – kytara,  Pepa Pospíšilík – zpěv a mandolína a zpěvačky Lenka Huszárová a Pavla Blažková anebo Kristínka Nídlová.

 

Anebo zkrácená verze:

Kapela SEMTAM vznikla na jihu Čech v roce 1981.  V následujících létech dosáhli na nejvyšší metu tohoto žánru -  na dvojnásobné vítězství v Plzeňském finále Porty v létech 1983 a 1984. Pamětníci si určitě vzpomenou na významné hudební osobnosti, které sestavou prošli. Jenom namátkou Pavlína Jíšová, Jarda Matějů, Pavlína Braunová, Vojta Zícha nebo Jirka Smrž. I díky tomu jde kapela už od svého založení tak trochu vlastní cestou, mimo hlavní proud a směr vývoje českého bluegrassu. Nikdy si moc nelámali hlavu s tím, jestli jsou úplně styloví. Amerického bluegrassového vzoru se až tak moc nedrží, hlavním směrem a stylem muziky v kapele jsou líbivé písničky. Od počátků se kapela věnuje převážně autorské tvorbě, tehdy to byla věc v českém bluegrassu spíše výjimečná.

Skupina SEMTAM  působí vyrovnaným projevem kvalitního vokálu s pevným doprovodem i osobitými sóly. Dvě kvalitní zpěvačky jsou už tak trochu poznávacím znamením kapely. To vše by nefungovalo bez hezkých písniček, jak těch slavných z historie, tak úplně nových, které jsou i na poslední profilové desce kapely – NÁVRAT.

Před dvěma léty se kapela v dobré kondici dožila 35 let od založení.

Vloni spatřilo světlo světa nové živé CD SEMTAM 35 LIVE, které vzniklo z nahrávky dvou oslavných koncertů. Na něm se představí mnozí slavní členové kapely z minulosti.

Současné obsazení kapely:  Luboš Marek – kapelník a housle, Vojta Zícha – banjo, Petra Želiborová – baskytara, Tomáš Berka – kytara,  Pepa Pospíšilík – zpěv a mandolína a zpěvačky Lenka Huszárová a Pavla Blažková  anebo Kristínka Nídlová.